Használati módok

A Bonpet tűzoltó készülék különféle használati módjai közé tartozik a járművek, hajók, háztartások, ipari létesítmények és elektromos berendezések tűzvédelme, valamint a tűzveszélyes helyekre való telepítés.

A BONPET HASZNÁLATI MÓDJAI:

1./ Automatikus tűzoltás

A BONPET jellegzetes használati módja:

Az ampullát a hozzá mellékelt tartóval a védeni kívánt térben szerelik fel. Amikor a keletkező tűz a BONPET ampulla töltetét 90°C-ra felmelegíti, a vegyszeres oldat összetevőiből keletkező gáz szétfeszíti a tartály speciális üvegét és az oltóanyag a lángokon keresztül a tűzre szóródik.

Rövid időre fedőréteget képez az égő anyag felületén, majd elpárolog. A párolgás hőt von el az égéstérből, az elpárolgott oltóanyag pedig – bomlási folyamatai során – 2-3 %-kal csökkenti az égéstér oxygén tartalmát, továbbá antikatalikus folyamatokkal megszakítja az égés láncreakcióját.
A fentiek együttes hatásaként a BONPET rendkívül gyorsan (akár másodpercek alatt is) eloltja a tüzet.
A kismértékű oxygénelvonás miatt a környezetben lévő élőlények és emberek nem károsodnak.

2./A BONPET közvetlen használata tűzoltó gránátként (mobil oltás)

Előfordul, hogy a tűz nem a BONPET által védett térben keletkezik. A BONPET ampullát kiemelve a tartójából és a tűzbe vagy annak közvetlen közelébe dobva azonnal kifejti oltóhatását. Tűzoltási képessége, hatékonysága ebben az esetben sem csökken, de gyorsabb a beavatkozás.

Ahol a tűz keletkezésének helye előre nehezen határozható meg, és a tűz gyors szétterjedésére lehet számítani, felkészülhetnek erre a lehetőségre mobil oltási célokra kihelyezett BONPET ampullákkal (tartódobozokban).

3./ A BONPET töltetének hígítása vízzel

Ha a BONPET töltetét képező vegyszeres oldatot egy vödör (10 liter) vízzel keverjük, olyan elegyet kapunk, amely a tűzoltás hatékonyságát a normál vízzel történő oltáshoz képest a sokszorosára növeli. Ezt a tényt kutatóintézeti vizsgálatok és gyakorlati tapasztalatok egyértelműen alátámasztják. A vízzel kevert vegyszeres oldat az ampulla feltörését követően 24 óráig megőrzi hatékonyságát.

Elhelyezés

A BONPET ELHELYEZÉSE

Az eszköz különlegessége (a hatékonyság és az ABCF oltóképesség mellett) az automatikus oltóképességben van. Elsősorban a helyi tüzek emberi közreműködés nélküli oltásában jeleskedik.
Ezeket az előnyöket csak megfelelő módon elhelyezve érhetjük el.

A BONPET TŰZOLTÓ AMPULLA ELHELYEZÉSÉNEK KRITÉRIUMAI

A osztályú tűz esetén: zárt helyiségben 8 köbméternyi térfogathoz, vagy 4 négyzetméternyi alapterülethez elegendő,

B osztályú tűz esetén: gyúlékony folyadékok környezetében 44×44 centiméteres alapterülethez elegendő

Az ampulla a potenciális tűzfészek fölötti falra, vagy mennyezetre, illetve számítógép szekrénybe, a fő biztosítékokat tartalmazó elektromos szekrénybe, vagy kiegyenlítő szekrénybe egy előre felcsavarozott tokban kerül elhelyezésre. Ez az elhelyezési mód lehetővé teszi, hogy az ampullában lévő folyadék a lehető leghamarabb elérje az aktiválódási hőmérsékletet.

Példák a Bonpet elhelyezésére háztartásokban:

  • Konyhában: a tűzhely fölé
  • Kazánházban: az olajégők fölé, illetve szilárd tüzelő használata esetén a kályha fölé

Példák a Bonpet elhelyezésére vállalati környezetben:

  • Konyhában: teakonyhákban a főzőrész fölé, éttermi konyhákban a tűzhely és a grillező rész közelében,
  • Folyamatosan működő számítógépek esetében: a számítógépek fölé abban a szekrényben, amelyben a számítógépek vannak, illetve, ha nem szekrényes az elhelyezésük, akkor a falra, a számítógépek felett,
  • Olyan környezetben, ahol elektromos készülékek és gépek működése közben nem biztosított az állandó emberi jelenlét,
  • Elektromos és kiegyenlítő szekrényeknél: a szekrények felső részében,
  • Kazánházban: az égők fölé,
  • Laboratóriumi üvegszekrényekben,
  • Lakkozó,fényező műhelyekben,
  • Szerelőaknában,
  • Gyúlékony folyadékok tárolására szolgáló kisebb raktárakban,
  • Felvonók gépházaiban,
  • Elektromos pótgenerátoroknál,
  • Archívumokban,
  • Hétvégi házakban (konyha, kazánház, gőzfejlesztő kályhák, stb.),
  • Tűzbe vetéses alkalmazás: végezhetik a biztonsági személyzet tagjai, az ügyeletes személyzet tagjai, tűzoltók, illetve olyan helyeken javasolt, ahol a tűz kockázata nagyon magas, és állandó az emberi jelenlét.

Példák a Bonpet alkalmazására a hajózásban:

  • Gépházakban,
  • Konyhákban.

Kérdezze meg a szakértőket:

Ha a BONPET ampullák elhelyezésével kapcsolatban szeretne tanácsot kérni, szakembereink – akik sokféle anyag égéséből eredő különféle tüzek oltási tesztjét elvégezve jól megismerték az ampullák tulajdonságait – mindig az Ön rendelkezésére állnak. Lehetőség van arra is, hogy az ampullák szakszerű felszerelését ők végezzék el. Kérésre képzést is tartanak.

Működés

A BONPET TŰZOLTÓ AMPULLA AUTOMATIKUS AKTIVÁLÓDÁSA

Mi történik ha egy BONPET által levédett zárt légtérben tűz keletkezik?

A tűz hatására a hőmérséklet megemelkedik, aminek eredményeképpen a tűzoltó folyadék szintén felmelegszik és tágulni kezd az üveg ampullában. Amikor a tűzoltó folyadék hőmérséklete eléri a kb. 85°C ± 5°C értéket gázzá (gőzzé) alakul, a halmazállapotváltozás okozta nyomás az üveget darabokra töri, a gáz (gőz) szétspriccel a zónában, endoterm folyamatotokat indítva el, amelyek energiát vesznek el a tűztől, és igen nagy hatásfokkal, többféleképpen is akadályozzák az égés folyamatát.

A BONPET oltóhatását előidéző kémiai reakciók

A BONPET automatikus tűzoltó eszköz egyedülálló oltóhatását a töltetét képező vegyszeres oldat szabadba jutását követő négyszeres kémiai reakció érvényesülése biztosítja:

Hűtőhatás: A karbamid melegítése során szén-dioxidra és ammóniára bomlik, jelentős hőmennyiséget elvonva az égéstértől:

CO(NH2)2+H2O=>CO2+2NH3

Fojtóhatás I: Az ammónium további termikus bomlási folyamata (nitrogén és vízgőz) az oxygént a környezeti levegőből veszi el. (kb. 2-3 %)

4NH3+3O2=>2N2+6H2O

Fojtóhatás II: Mivel az oldat nátrium-hidrogén-karbonátot is tartalmaz, ami hő hatására nátrium-karbonátra, vízre és szén-dioxidra bomlik, a fojtóhatást időben stabilan nyújtja el.

2NaHCO3=>Na2CO3+CO2

Takaróhatás: A kialakult hő hatására a harmadik jelentős adalék a nátrium-szilikát kémiai reakciói fejezik be az égés folyamatát. A nátrium-szilikát szilícium-oxidra szétesve, a kvarchomok reakcióba lép a nagy affinitás miatt szén-dioxidot megkötött nátrium-oxiddal és nátrium-szilikát keletkezik, ami üvegszerűen tapad rá az égő anyagra.

SIO2+Na2CO3=>Na2SIO3+CO2

Az oltás után visszamaradó anyagok nem veszélyesek, elektromos és elektronikai rendszerekben nem okoznak kárt, egyszerűen letisztíthatóak.

Ezen endoterm reakció mellékhatásaként kis mennyiségben nitrogén és szén-dioxid keletkezik. Funkciójuk az, hogy megakadályozzák az oxygén eljutását az égési területre. A nem lebomló anyagok pedig védőréteget képeznek az égő felületen, amely megakadályozza, hogy a felület újból lángra kapjon.

A melegítési fázis hatására a vegyi anyagok lebomlanak. A nagy tágulási nyomás kis darabokra töri a vegyi anyagokat tartalmazó ampullát, aminek hatására ezek a vegyi anyagok szétspriccelnek a területen.

A nyomás emelkedése és a szétspriccelési zóna az alábbi rajzon látható.
Az ampulla tartalmának eloszlását szintén a következő rajz mutatja be és értékeli. Az értékelés a különböző körülmények között végrehajtott vizsgálatok során kapott eredmények számított átlag értékein alapszik.

Oltóképesség

AZ OLTÓKÉPESSÉG ÖSSZEHASONLÍTÁSA

Az egyes tűzosztályok előnyeinek (vagy hátrányainak) összehasonlítása:

A – éghető, szilárd anyagok tüze

B – éghető folyadékok (tüzelőanyagok) tüze

C – éghető gázok tüze

F – növényi olajok konyhai zsiradékok tüze

A BONPET ampulla automatikus üzemmódban nagy biztonsággal működik ELEKTROMOS TÜZEK oltásánál. Telepítése ajánlott elektromos készülékek, elektrotechnikai berendezések, számítógépközpontok,transzformátorállomások, magasfeszültségű elosztórendszerek, stb. védelme céljából. (60 000 V-ig.)

ÉGHETŐ ANYAG TÍPUSABONPETVÍZHALONABC POR
A



fanagyon jógyenge
papír, textilnagyon jógyenge
ágyneműnagyon jógyenge
gumi, celluloidnagyon jógyenge
műanyagnagyon jó
B



benzingyenge
étkezési zsiradéknagyon jógyenge
egyéb olajnagyon jógyenge
F



növényi olajok, konyhai zsiradékoknagyon jógyenge

Az éghető anyagok osztályozása:

A

1. keményfa, bükk, konyhabútor, fatuskó, fűrészpor, száraz fű, faborítások, faházak (rönkházak), fakéreg, fatörmelék, faajtó, falépcső, csomagolóláda, bambusztermékek, porkamra és egyéb faanyagok
2. pamutanyagok, ruházat, szőnyegek, függönyök, papírhulladék, papírzacskók, papírtermékek, száraz fű, tapéta, matracok
3. ágynemű, matracok
4. gumi, természetes és műgumiból készült termékek, celluloid
5. különböző műanyagok

B

1. benzin, éghető folyadékok, kerozin, festékek és szerves oldószert tartalmazó lakkok, egyéb szerves oldószerek, kifolyó vegyszerek és ásványolajok (A kategória)
2. állati és növényi eredetű zsiradékok
3. műanyagok, illetve szintetikus anyagok, melyek hő hatására megolvadnak és olvadékként égnek (PE, PP, parafin)

C

éghető gázok: földgáz, propán-bután (UNP), acetilén, városi gáz, hidrogén, stb.

F

növényi olajok, konyhai zsiradékok

Előnyök

A BONPET TŰZOLTÓESZKÖZ HASZNÁLATA MELLETT SZÓLÓ ÉRVEK

  • AUTOMATIKUS használati mód zárt helységben. A BONPET automatikusan működésbe lép, ha a benne lévő oltófolyadék hőmérséklete eléri a 90°C-t.Nagyon hatásos A, B, C, F, ELEKTROMOS* tüzek oltásakor.
  • A 600 cm3 térfogatú ampullába töltött oltófolyadék tokjából kivéve oltógránátként is használható.
  • Az oltófolyadék vízzel keverve sokszorosára növeli a víz oltóképességét.
  • Kivitelezése esztétikus, szállodai és egyéb magasabb igényeket is kielégít. Japán gyártási technológia, szigorú minőség-ellenőrzés (ISO minősítések).Szlovén gyártmány.
  • Felerősítése egyszerű, két csavarral történik. Kis helyet foglal.
  • Szélsőséges (-23°C- + 80°C-ig) időjárási körülmények között is megőrzi oltóképességét, megbízhatóan működik.
  • Vezetékes kiépítést nem igényel, így bármilyen elektromos, vagy vízhálózattól független.
  • Automata tűzoltó berendezésként telepítve nem igényel karbantartást, tehát nincsenek üzemeltetési költségei, szemben más automata tűzoltó berendezésekkel, melyeket szakemberek alkalmazásával folyamatosan ellenőriztetni kell, ami komoly kiadásokat jelent.
  • Emberi közreműködés esetén, a hagyományos tűzoltó eszközöktől és berendezésektől eltérően nem igényel semminemű tűzoltói ismeretet. Pánikhelyzetben, megváltozott tudatállapotban is bárki által könnyen alkalmazható.
  • Gépekben, elektromos és elektronikai berendezésekben, egyéb felszerelésekben nem tesz kárt. Telepíthető nagyfeszültségű elosztóállomások védelmére.(10 000 V.-60 000 V.-ig)
  • KÖRNYEZETBARÁT, emberekre és más élő szervezetekre toxikus hatást nem fejt ki, aktivizálódása során csupán 2-3% oxygént von el a levegőből.
  • A különleges üvegfiola, anyagának és sajátos hőkezelésének következtében él nélküli darabokra esik szét, ezért vágási sérülést nem okoz.
  • Meghibásodási lehetőség kizárt, a gyártó 10 éves időtartamot szavatol. A BONPET tűzoltó berendezés 10 évre nyújt biztonságos védelmet a kezdődő tüzek ellen. Erre a 10 évre kivetítve kiszámolhatjuk, hogy hatásossága mellett (melyet megerősít TRIGLAV biztosító kockázat vállalása) a legkevesebb anyagi ráfordítást igénylő tűzoltó berendezés. ( kb. havi 1 EUR/db.)
  • A hagyományos tűzoltó berendezések, fecskendők alkalmazásakor, a tűzoltásból eredő károk sokszor nagyobbak, mint amit maga a tűz okozott. (A BONPET nem okoz másodlagos károkat.)
  • A készítmény maradékai, göngyölegei kommunális hulladékként kezelendők.

Szerelési kézikönyv

UTASÍTÁSOK A SZABÁLYSZERŰ FELSZERELÉSRE

A kutatások és vizsgálatok azt mutatták, hogy a következőket kell figyelembe venni a Bonpet tűzoltó ampulla felszerelésekor:

  • A szerelést gondos tervezés előzi meg.A helység méretei és az ott lévő gyúlékony anyagok tűzosztályba sorolása alapján meghatározzuk a Bonpetek számát, azután kijelöljük azokat a helyeket ahová az eszközöket elhelyezni akarjuk. (Mennyezettől 10 cm.-re; potenciálisan tűzveszélyes helyekhez közel, fűtőberendezések,vagy elektromos készülékek fölé, stb.)
  • A kijelölt felülethez odarögzítjük a bonpet tartószerkezetét (továbbiakban:konzol),ügyelve a konzolon kialakított hornyok helyzetére. Az ampullát mindig vízszintes helyzetben, felülről kell a konzolba helyezni. A Bonpet ampulla elhelyezésére használt helység maximális magassága 2,5 m lehet. Az a térfogat, amelyben az ampulla nagy biztonsággal kioltja a tüzet, 8 m3 Ha az aktiválódáskor kiszabaduló tűzoltó permet irányát meghatározzuk, kevesebb ampulla elhelyezésével is a legkielégítőbb tűzoltó hatást érhetjük el, figyelembe véve a Bonpet automatikus tűzoltó eszközzel védeni kívánt zóna térfogatát.
  • A tűzbe vetéses módszerhez az ampullákat úgy kell elhelyezni, hogy azok kivehetőek legyenek a konzolból és ugyanakkor védve legyenek az esetleges sérülésektől.A Bonpettel védeni kivánt helység hőmérséklete nem kerülhet -23°C alá, mert a tűzoltó folyadék megfagyhat.

Az ampullák szükséges számának kiszámításához használja a hatékonysági diagramot (lásd a Működés fejezetet) Az ampullák elhelyezésekor gondosan figyelni kell arra, hogy a teljes terület védve legyen, mert a biztonságos tűzoltáshoz elengedhetetlen, hogy a tűzoltó permet az egész potenciális tűzfészket beterítse. Ilyen módon biztosított az elsődleges tűz eloltása, valamint új tűz kialakulásának megakadályozása.

Főszabályként, ahhoz, hogy egy bizonyos helyiségben az elegendő számú ampulla hatékonyan kerüljön felszerelésre – tekintettel ennek fontosságára – a következő, tapasztalatokon alapuló szabályokat kell betartani.

SZÁLLODAI BIZTONSÁG

Vendégszoba: 1 darab 4m2-enként, plusz 1 darab a teakonyhába
Folyosók: 1 darab minden 2 folyóméterre
Konyha: 1 darab minden tűzhely elszívóhoz (ventilátorok) és néhány további darab a veszélyes helyekre (különösen, ahol nagyobb mennyiségű zsírt, vagy zsíros anyagokat tárolnak, és amelyek jó eséllyel közel találhatóak a tűzhöz).

KLINIKÁK ÉS KÓRHÁZAK

A klinikákon és kórházakban a vízszóró fejek kötelezőek és felszerelésük a régi épületekben nagyon nagy költséget jelent. Itt a BONPET optimális megoldást képvisel.

Kisebb kórtermek: 1 darab/4 m2
Nagyobb kórtermek: 2 darab/4 m2
Folyosók: 1 darab minden 2 folyóméterre
Személyzeti szobák: 1 darab 4 m2
Konyhák: 1 darab 4 m2, 1 darab minden közlekedő folyosón, további védelem a tűzhely környékén
Kazánház: 2 darab/4 m2
Tüzelőanyag tárolóhely: 2 darab/4 m2, 1-2 darab a tüzelőanyag tartály felett

FELSZERELÉS HAJÓKON

Japánban a Bonpet automata tűzoltó eszköz felszerelése kötelező minden hajón, függetlenül attól, hogy pihenő- vagy kereskedelmi hajó. A hajók géptermeiben fő védelmi eszközként helyezik el. Nagyon hatékony elektromos berendezések tüzeinek oltásában. Automata üzemmódban permetként kerül az égéstérbe,nem okoz szikrát vagy rövidzárlatot. Tüzelőanyagok és olajok tüzei esetén a legmegfelelőbb tűzoltó eszköz.Ideálisan helyettesíti a stabil tűzoltóberendezéseknél alkalmazott szórófejeket. Az ampullák számát nagyon alaposan át kell gondolni, elhelyezésüket meg kell tervezni.

Erőátviteli helyiségben: 1-2 darab/4 m2, a helyiség méreteitől függően
Kisebb gépteremben: 1-2 darab/4 m2
Gépteremben: 2-6 darab, a motor méretétől és típusától függően (dízel vagy benzines)
Utas kabin: 1 darab/8 m3. A tűzoltó készülékek számát növelni kell állandó ventilláció, illetőleg szárazság esetén.

LAKÁS VAGY HÁZ

Konyha: 1-2 darab/4 m2
Kis konyhai elszívó: 1 darab minden szabványos konyhai elszívóhoz
Nagy konyhai elszívó: 2 darab a négynél több főzőlapos tűzhelyhez
Kazánház: 1 darab/4 m2, 1 darab a tüzelőanyag tartály fölé
Nappali: 1 darab/4 m2, 1 darab az olyan tűzveszélyes helyek fölé, mint a tűztér, gáz- vagy petróleumlámpa, hőt termelő elektromos eszközök
Tárolóhelység: 1 darab/4 m2, 1 darab a potenciálisan tűzveszélyes helyek fölé
Tüzelőanyag tároló: 2 darab/4 m2
Padlás: 1 darab/4 m2
Lépcsőház: 1 darab szintenként
Függőleges szerelőakna: 1 darab szintenként
Vízszintes szerelőakna: 1 darab/4-8 m2 szint-terület

IRODAI HELYISÉGEK

Számítógépterem: 1 darab/4 m2, 1 darab a potenciálisan tűzveszélyes helyek fölé
Tárgyaló: 1 darab per 4 m2
Teakonyha: 1 darab/4 m2, konyhai elszívó/ventilátor – 1 darab a tűzhely fölé
Kazánház: 2 darab/4 m2
Kisebb tárolóhelyiség: 1 darab/4 m2

IPARI EGYSÉGEK ÉS LABORATÓRIUMOK VÉDELME

Figyelem: A nagy zárt terek tűzkockázati szempontból – a tűz terjedését és oltását tekintve – hasonlóak a nyílt területekhez. A BONPET alkalmas eszköz nagy terekben is, de nem olyan hatékony, mint a kis terekben. Ezért ilyenkor nagyszámú ampullát kell telepíteni.

A betartandó szabályok:

Emésztők: 1 darab/szabványos emésztő
Laboratóriumi munkaasztalok: 1-2 darab/4 m2 (plusz további 2 darab, melyet a tűzbe kell dobni)
2×2 m területnél kisebb, 2,5 m magas terek: 1 darab/4 m2
2×2 m területnél nagyobb, 10×5 m területnél kisebb, 2,5 m magas terek: 2 darab/4 m2
10×5 m területnél nagyobb, 20×10 m területnél kisebb, 2,5 m magas terek: 3 darab/4 m2
Festő helység: 1 darab/4 m2
Szárító alagutak: 1 darab/4 m2
Aeroszolos töltőhelység: 1 darab/4 m2

RAKTÁRAK

  • textil: 1 darab/4 m2
  • írószer: 1 darab/4 m2
  • újság: 1 darab/4 m2

KÖZLEKEDÉS – JÁRMŰVEK

Teherautók és teherszállító pótkocsik (a szállítótér fémszerkezetekből készül): 2-4 darab
Pótkocsik: 2-4 darab
Utasszállító járművek: buszokhoz 2-4 darab (tűzbedobásos oltás)
Vasúti vagonok: 1 darab/4 m2

Harci járművek:
Kabin: 1 darab
Szállító tér: 1 darab/4 m2

Személyszállító járművek:

Buszonként 2-4 darab (az oltás tűzbe vetéses módszerrel történik). A Bonpet ampullák rendszerbe állítása a kezdődő tüzek eloltása érdekében más, már rendszerbe állított tűzoltókészülékek (poralapú) kiegészítőjeként a biztonság jelentős növekedését eredményezheti.

További alternatívák:

  • a tűzoltó ampullához csatlakoztatni lehet egy jelzőberendezést, ami értesítést küld a tűzvédelmi központnak az ampulla aktiválódásáról
  • a Bonpet ampulla köré védőrács telepíthető, amely megakadályozza az üveg sérülését
  • válltáska az ampulla tárolására, ha a biztonsági őr magával viszi egy hosszabb ellenőrző körútra